Wystawy czasowe
30-04-2010

Mistrz i uczniowie

30 kwietnia - 30 maja 2010

Malarstwo Jana Kazimierza Olpińskiego, Antoniego Żywotko i Henryka Żywotko ze zbiorów Władysława Banacha, kolekcji prywatnych i zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Postać i twórczość mistrza Jana Kazimierza Olpińskiego naszym stałym gościom jest dobrze znana. Od wielu lat, a właściwie od początków muzeum żywieckiego, jego obrazy dekorują wystawy stałe. Ten lwowski artysta po ukończeniu studiów artystycznych w Monachium, Paryżu i Wiedniu przyjechał do Żywca, gdzie w latach 1909-1921 mieszkał, pracował i tworzył. Tu pozostawił dziesiątki swoich prac, zwłaszcza portretów, ale i obrazów o tematyce historycznej, rodzajowej, liczne pejzaże. W roku 2008 muzeum otworzyło wielką wystawę czasową poświęconą twórczości Olpińskiego, na której udało się zgromadzić 130 płócien oraz kilkadziesiąt akwarel i rysunków. Zorganizowana została także międzynarodowa konferencja naukowa, na którą przybyli historycy sztuki z Krakowa, Paryża i Lwowa. Natomiast w przeddzień tych wydarzeń w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej lwowskiemu artyście, który w roku 1909 rozpoczął w tejże szkole prace. Olpiński nauczał rysunków w wielu miastach: Krośnie, Krakowie, Żywcu i Lwowie. Miał wielu zdolnych uczniów. Jednym z nich był Antoni Żywotko.

Antoni Żywotko spędził swą młodość we Lwowie, tam kształcił się pod okiem mistrza Olpińskiego, pracował także w Teatrze Wielkim jako scenograf. Po II wojnie światowej zamieszkał w Krakowie, gdzie poznał Jerzego Kossaka. W roku 1957 wraz z rodziną przyjechał do Żywca, gdzie spędził resztę życia. Antoni Żywotko malował przede wszystkim pejzaże, kwiaty, martwe natury oraz sceny rodzajowe.

Trzeci artysta to Henryk Żywotko – syn Antoniego, który do roku 1946 mieszkał z rodziną we Lwowie. Następnie w Krakowie ukończył gimnazjum oraz Uniwersytet Jagielloński uzyskując tytuł magistra biologii. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu. Na emeryturze pisał wiersze, których wydał 5 tomików, był autorem Przewodnika po parku żywieckim. W wolnych chwilach malował, głównie portrety i pejzaże.

Pomysł zorganizowania wystawy narodził się dwa lata temu. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania pomysłodawcom: Panu Władysławowi Banachowi, który udostępnił swoją kolekcję obrazów Antoniego Żywotko oraz Pani prof. Reginie Żywotkowej za wypożyczenie obrazów Henryka Żywotko. Serdeczne podziękowania należą się także: Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu za wypożyczenie portretu Józefa Piłsudskiego oraz wszystkim osobom prywatnym, które udostępniły obrazy na wystawę. Wszystkie obrazy Jana Kazimierza Olpińskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu, które posiada największą kolekcję dzieł mistrza w Europie.


< powrót do listy

projekt i wykonanie

© 2011 Muzeum Miejskie w Żywcu - Stary Zamek